Dlaczego zebry nie mają wrzodów – przegląd audiobooka i ebooka

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to się dzieje, że zwierzęta w dzikiej naturze, mają szereg problemów do pokonania, a mimo to nie cierpią na takie choroby jak wrzody czy nadciśnienie? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie można znaleźć w popularnej książce “Dlaczego zebry nie mają wrzodów” autorstwa Roberta Sapolsky’ego. Teraz ciekawostki z tej publikacji dostępne są też w formacie audiobooka oraz ebooka. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu utworowi i opowiemy, co można z niego wynieść.

Co kryje się za tą intrygującą książką?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego zebry nie mają wrzodów ani innych dolegliwości typowych dla ludzi, choć muszą radzić sobie z dużo trudniejszy warunkach niż my? No właśnie – ja też się nad tym zastanawiałem, i dlatego postanowiłem zapoznać się z tą pozycją autorstwa Roberta Sapolsky’ego. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie znaleźć można właśnie w tej książce, a teraz jest ona dostępna również w formacie dlaczego zebry nie mają wrzodów audiobook oraz dlaczego zebry nie mają wrzodów ebook.

Stres u ludzi a u zwierząt

Sapolsky jako neurobiolog i etolog tłumaczy, że wszystko sprowadza się do tego, jak radzimy sobie ze stresem. Chodzi o to co się dzieje naszym ciałem kiedy ulegamy napięciom. Otóż u zwierząt w dzikiej naturze występuje coś, co w języku fachowym określa się odpowiedzią walki lub ucieczki. To znaczy, że w sytuacji zagrożenia, ich organizm dostosowuje się do danej chwili – kiedy trzeba uciekać albo walczyć. Tymczasem człowiek radzi sobie ze stresem niestety nieco gorzej…

Stres u ludzi – zarówno krótko-, jak i długotrwały

Niestety, nasze ciało nie rozróżnia stresu długotrwałego i krótkotrwałego – dla naszego organizmu stres to stres. I tak jak krótkotrwały stres może być dla nas korzystny, o tyle długotrwała ekspozycja na stres przynosi nam wiele negatywnych skutków dla zdrowia, takie jak właśnie wrzody, nadciśnienie czy depresja. I tu pojawia się właśnie odpowiedź na pytanie z tytułu: dlaczego zebry nie mają wrzodów? W dzikiej naturze zwierzęta nie odczuwają długotrwałego stresu, jak to zdarza się ludziom!

Generowanie stresu przez nas samych

Sapolsky bardzo czytelnie wyjaśnia czytelnikom, że większość rzeczy, które generują stres u ludzi to produkty naszego własnego umysłu i społeczeństwa. Natomiast świat zwierząt nie jest aż tak skomplikowany, dlatego zebry mogą spać spokojnie nie martwiąc się, czy mają wrzody, czy też nie 😉

Strategie radzenia sobie ze stresem

Dobra wiadomość jest taka, że choć nasz organizm nie umie bezpośrednio rozróżnić rodzajów stresu, możemy nauczyć się radzić sobie z nim w lepszy sposób. Książka dlaczego zebry nie mają wrzodów audiobook oraz dlaczego zebry nie mają wrzodów ebook proponuje różne strategie radzenia sobie ze stresem, takie jak techniki relaksacyjne, medytacja czy rozmowy z bliskimi.

Podsumowując

Jeśli myślisz, że tematyka stresu może być dla Ciebie interesująca, zajrzyj koniecznie do książki dlaczego zebry nie mają wrzodów audiobook bądź sięgnij po wersję dlaczego zebry nie mają wrzodów ebook. Uważam, że jest to pozycja wartościowa zarówno ze względu na tematykę, jak i sposób przedstawienia zagadnienia. Wiem, że dużo osób chwali sobie te wydania, ja również do nich należę!

Stres w życiu człowieka a spokojne życie zebr

Artykuł opisuje książkę Roberta Sapolsky’ego “Dlaczego zebry nie mają wrzodów”, która dostępna jest zarówno w formie audiobooka, jak i ebooka. Autor wprowadza czytelników w tematykę stresu i jego różnic między ludźmi a zwierzętami. Pokazuje, że zebry nie cierpią na dolegliwości wynikające z długotrwałego stresu, ponieważ w ich życiu nie występują takie sytuacje. Tymczasem ludzie są bardziej podatni na stres, nie tylko krótkotrwały, ale też długotrwały, który przyczynia się do chorób, jak wrzody, nadciśnienie czy depresja.

W książce znajdziemy także wskazówki, jak radzić sobie z codziennym stresem, np. przez techniki relaksacyjne, medytacje czy rozmowy z bliskimi. Osoby poszukujące wartościowej lektury na temat stresu mogą zainteresować się dlaczego zebry nie mają wrzodów audiobook lub dlaczego zebry nie mają wrzodów ebook.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Wyjaśniamy, jak wyglądają badania psychologiczne i psychotechniczne – rzetelny przegląd metod i procedur

Wyjaśniamy, jak wyglądają badania psychologiczne i psychotechniczne – rzetelny przegląd metod i procedur

Badania psychologiczne i psychotechniczne stały się coraz bardziej popularne w

Next
Odkryj tajniki umysłu: na czym polegają fascynujące badania psychologiczne?

Odkryj tajniki umysłu: na czym polegają fascynujące badania psychologiczne?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak twoje myśli, uczucia i zachowania są ze

You May Also Like